Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Letnie propozycje „Wiadomości Świętokrzyskich”
Lato ... w siodle!
Młodzi jeźdźcy coraz lepiej radzą sobie na ujeżdżalni.
Dzisiejszą propozycją, jaką przygotowaliśmy dla czytelników jest jazda konna. W naszym regionie jest to sport wciąż jeszcze mało popularny. Być może wynika to w pewnym stopniu z niewiedzy na temat dostępnych możliwości uprawiania tej formy wypoczynku. A jest to „wypoczynek”, który bardzo łatwo zamienia się w pasję i staję się nieodłączną częścią życia. Tak twierdzą wszyscy, którzy zaczęli swoją przygodę z końmi nawet wiele lat temu i dziś nie wyobrażają sobie zainteresowania, które mogłoby to zastąpić.

Warunek jest jeden- trzeba naprawdę kochać zwierzęta. Jeździectwo jest sportem opartym na partnerstwie, wymaga ścisłej współpracy z koniem. Do tego niezbędny jest szacunek dla zwierzęcia, a także z całą pewnością respekt- jest to partner znacznie silniejszy i musimy się z nim liczyć na równi z własnymi dążeniami.
-Obcowanie z końmi jest wspaniałą formą relaksu, jednak człowiek dosiadający konia musi zdawać sobie sprawę, że nie jest odpowiedzialny tylko za siebie. Jeździectwo tym różni się od innych dyscyplin sportowych, że człowiek współpracuje z żywą istotą.- tak o tym niezwykłym sporcie mówi Ewa Kwasiborska, która czynnie uprawia jazdę konną od 18 lat.
Gdzie zatem szukać realizacji marzeń związanych z jeździectwem w najbliższej okolicy? Miejsc oferujących tę formę rekreacji jest kilka. Najbliżej, bo w samym Ostrowcu Św., znajduje się Ośrodek Jazdy Konnej „SILVER HORSE” u państwa Szałapskich na ul. Ogrodowej 205. Mało kto wie, że tajemnicze łąki pomiędzy oś.Rosochy a Denkowem kryją to niezwykłe miejsce, gdzie można nie tylko pojeździć konno, ale przede wszystkim zasmakować niezwykłej atmosfery panującej wśród miłośników tego sportu. Ośrodek istnieje od 2003 roku. Wystarczy pobyć tam kilka chwil, żeby zauważyć, że z całą pewnością tworzą go ludzie z pasją.
Z przyjemnością siedząc pod rozłożystym orzechem (miejsce również godne polecenia) wysłuchałam pełnych zaangażowania opowieści pracujących tam instruktorów na temat oferty, organizowanych przez ośrodek imprez i planów rozwoju na najbliższe lata. SILVER HORSE oferuje miejsce i opiekę nad koniem w prowadzonym tam pensjonacie, ale przede wszystkich zajmuje się nauką jazdy konnej. Dwoje wyszkolonych instruktorów prowadzi lekcje zarówno dla początkujących, w tym dla najmłodszych, średniozaawansowanych, a także zajmuje się szkoleniem zaawansowanch jeźdźców oferując im treningi ujeżdżaniowe oraz skokowe.
-W tym momencie mamy w Ostrowcu 6 osób, które można zacząć przygotowywać do zawodów jeździeckich. Są to młode osoby, które tu zaczynały swoją przygodę z jazdą konną i tutaj, pod naszym okiem się szkoliły.- powiedział Marcin Chodurski, instruktor. Jak wyglądają początki? - Nauka jazdy rozpoczyna się od paru lekcji na tzw. lonżowniku (spacer po okręgu na linie), później kolejne lekcje technik jeździeckich na ujeżdżalni i dopiero po ok.50- 60 lekcjach, gdy mamy już pewność, że nic ucznia nie zaskoczy i poradzi sobie w każdej sytuacji wyjeżdżamy w plener. Dzięki temu wiemy, że wszystko odbędzie się na pewno bezpiecznie.- kontynuował Marcin Chodurski. Ośrodek organizuje również rajdy jeździeckie a zimą atrakcyjne kuligi. Głównie nastawiony jest jednak na szkolenie, sami instruktorzy dbają o to, by wciąż podnosić swoje kwalifikacje i dzięki temu zaoferować uczniom pełniejsze przygotowanie do zawodów.- Szanujemy każdych jeźdźców i każdemu mamy coś do zaoferowania, stawiamy jednak głównie na tych, którzy chcą się rozwijać i mają ambicje poważnego potraktowania tego sportu. Staramy się odchodzić od rekreacji, na przyszły rok planujemy przekształcić ośrodek w Klub Jeździecki i prowadzić tu głównie szkółkę- podkreśla Marcin Chodurski. To zatem informacja dla wszystkich zainteresowanych sportowym podejściem do jeździectwa! Warto odwiedzić Ogrodową 205 i osobiście przekonać się czy jest to propozycja właśnie dla Was.
Kolejnym, bardzo znanym miejscem, gdzie „królują” konie, i sama nazwa na to wskazuje, jest Kraina Koni w Bałtowie. Wspaniałe miejsce z całym niezbędnym zapleczem turystycznym, gdzie można z przyjemnością spędzić czas całą rodziną i rozkoszować się obcowaniem z końmi. Oprócz nauki jazdy zarówno dla początkujących, jak i dla wszystkich, którzy już dawno zapoznali się z tajnikami tego sportu, Kraina Koni oferuje także atrakcyjne przejazdy bryczką, oraz wozem z zaprzęgiem konnym. Dla dzieci natomiast niezapomniana będzie jazda wierzchem na hucułach pod okiem wykwalifikowanego instruktora. -Naukę jazdy rozpoczynamy dla dzieci od 10 roku życia. Jest już grupa dzieci, które mają wykupione karnety (karnet obejmuje 10 lekcji) i widać, że radzą sobie naprawdę dobrze.- powiedziała Irena Dąbek, która pracuje w Krainie Koni. Dzieci są zachwycone końmi. Agata Dąbek, która nie ukończyła jeszcze 11 lat już z dumą opowiada o swojej pasji i 4 wyjeżdżonych karnetach!
W Bałtowie jeżdżą jednak także osoby, które powracają tu od długiego już czasu. Ewa Kwasiborska, od lat związana z jeździedztwem właśnie tu najchętniej przyjeżdża.
- W Bałtowie spędzam większość wolnego czasu, w siodle jak również z obiektywem aparatu. Konie to moja pasja a dodatkowo przyciąga mnie tu piękna okolica: cudowne wąwozy , które można zobaczyć w terenie z grzbietu konia. Rzeczywiście piękna okolic Bałtowa nie trzeba chyba nikomu polecać.
Miejsc, gdzie można zetknąć się z jazdą konną jest jeszcze kilka z naszej okolicy (np. Ośrodek Jeździecki EQUITUS w Sudole i co najmniej dwa gospodarstwa agroturystyczne) jednak zaprezentowaliśmy czytelnikom dwa, które zachęciły nas najbardziej. Oba prezentują wysoki poziom oferowanych usług, a przy tym wyraźnie różnią się specyfiką podejścia do jazdy. W rezultacie mamy dwa ośrodki, które dają możliwość zarówno spróbowania swoich sił w siodle, jak i dalszego szkolenia się w przypadku odkrycia pasji swojego życia! Jeśli nawet tak się nie stanie, warto poświęcić kilka godzin na zapoznanie się z tym sportem , chociażby dla czasu spędzonego z tymi wspaniałym zwierzętami!
Dodane: 2006-08-07, 12:27:41. Autor: Katarzyna Sobczyk.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie

Hosting
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@ostrowiec-sw.pl