Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
„Szarotka” powstała w Kielcach
Muzyka na życzenie
„Szarotka” z sukcesami występuje na opatowskich Prezentacjach Kapel Weselnych.
Kilkanaście lat temu nazwa „Szarotka” jak magnes przyciągała tłumy na koncerty, festyny i bale sylwestrowe. Kasety zespołu muzycznego z Bodzechowa rozchodziły się jak woda, a w każdą niedzielę niezliczone rzesze mieszkańców dawnego województwa kieleckiego słuchały go w Koncercie Życzeń Polskiego Radia Kielce.

Zespół powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Bodzechowie, w którym jako instruktor muzyczny pracował Artur Jakubowski, a kierowniczką ośrodka była Dorota Rogala. Wraz z Robertem Tomczykiem muzykowali już wcześniej, by wiosną 1989 założyć zespół.
-Zaczęliśmy w sześcioosobowym składzie -wspomina Artur Jakubowski, kierownik zespołu. –Solistką zespołu została Dorota, Robert śpiewał i grał na perkusji, ja grałem na gitarze i śpiewałem, Sławek Bernyś grał na „klawiszach”, Mirek Sałaga na saksofonie i klarnecie, a Andrzej Jakubowski na gitarze basowej.
Zespół reprezentował bodzechowski GOK na różnego rodzaju konkursach, na których zawsze zajmował czołowe miejsca. W listopadzie 1989 roku dokonał pierwszych nagrań w Rozgłośni Polskiego Radia Kielce.
- Razem z Robertem pojechaliśmy do Radia Kielce z naszą kasetą, nie mieliśmy jeszcze wtedy nazwy zespołu-wspomina Artur Jakubowski. - Kaseta spodobała się i zaproszono nas na nagrania. Dokonaliśmy nagrań i wróciliśmy do domu. Nadsłuchiwaliśmy audycji, żeby usłyszeć nasze piosenki. Kiedy w pewnym momencie zapowiedziano, że wystąpi zespół „Szarotka”, pomyśleliśmy, że to znowu nie my. Jednak po kilku taktach rozpoznaliśmy nasz utwór. Okazało się, że nadano nam nazwę „Szarotka”!
I tak już zostało. Sesja nagraniowa zaowocowała stałą współpracą z PR Kielce, a jego słuchacze zaakceptowali piosenki zespołu „Szarotka”. W sumie dla kieleckiego radia zespół nagrał 87 utworów, piosenek w jego nowej aranżacji, jak też własnych kompozycji. Debiutancką piosenką był przebój „Jak świetnie się składa”. Później były tak znane piosenki jak: „Kareta złota”, „Gwiazdka”, „Łabędzie”.
-Utwory muzyki ludowej i własne kompozycje były wykorzystywane w różnych audycjach, a w szczególności jako oprawa muzyczna Kieleckiego Koncertu Życzeń-mówi A. Jakubowski. -W ciągu kilku lat współpracowaliśmy z pięcioma firmami fonograficznymi z terenu całej Polski. Zaowocowało to wydaniem czternastu kaset z muzyką biesiadną na zamówienie firm.
Zespół ma także w swoim dorobku autorską kasetę z muzyką disco „Kiedy dwoje nas”, z której pochodzą takie przeboje jak „Sonia” czy „W twoich oczach”.
- Były to lata, kiedy więcej czasu spędzałem poza domem domu- wspomina A. Jakubowski. –Przez pięć lat bywałem w domu 2 dni w tygodniu, a resztę czasu spędzałem w studiach nagrań, na koncertach, imprezach plenerowych, czy weselach.
W czasie swojej największej popularności członkowie zespołu nie zapomnieli o innych.
W 1994 r. zorganizowali jako pierwsi w Ostrowcu Św. II Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
-Zorganizowaliśmy koncert w ówczesnym Zakładowym Domu Kultury, w którym zagrały najlepsze zespoły woj. kieleckiego m.in. „Zespół Marka Strzeszkowskiego”, „Lampa Alladyna”, „Afisz” i „Efekt”. Uzbieraliśmy 8 255 350 zł, czyli dzisiejsze 825,54 zł. Koncert nagrywała LTVK „Krzemionki”, a film z Finału wraz pieniędzmi zawieźliśmy do Jurka Owsiaka.
Od tego czasu członkowie zespołu włączali się w działalność charytatywną. Co roku brali udział w finałach WOŚP. Weszli także w kontakt z kołem krwiodawców w Ostrowcu Św. i dawali koncerty w Szpitalu Dziecięcym „Górka” w Busku Zdrój, współpracowali z PCK. Za tę działalność zostali odznaczeni Brązowym Krzyżem PCK oraz licznymi dyplomami uznania od różnych instytucji społecznych i szpitali. Byli także organizatorami koncertu na rzecz chorego Tomka, mieszkańca gminy Bodzechów, w którym obok „Szarotki” zagrał m.in. „Zespół Marka Strzeszkowskiego”.
Po kilkunastu latach wspólnego grania, członkowie zespołu, mając własne sprawy osobisto-zawodowe, postanowili zreorganizować swój skład.
- Kiedyś musiało to nastąpić, trudno było pogodzić granie ze sprawami zawodowymi-mówi A. Jakubowski.- I tak przetrwaliśmy niemało, bo 15 lat, a dopiero ostatnie dwa lata są okresem zmian w zespole.
Zespół ograniczył swoją działalność do grania na koncertach, festynach i imprezach okolicznościowych. Z pierwszego składu pozostali Artur Jakubowski i Robert Tomczyk, natomiast doszli wspaniali ludzie Dariusz Skwarek (klawisze) i Renata Ulikowska (wokal, klawisze).
-Atutem tego składu jest bardzo dobra atmosfera-podkreśla A. Jakubowski, kierownik zespołu. –Gramy i działamy charytatywnie, gdzie tylko jest potrzeba, a w planach mamy przygotowanie materiału dla Radia Kielce.
„Szarotka” nieodłącznie kojarzy się z Bodzechowem, gdzie zespół powstał, jednak później działał przy Ośrodku Kultury w Ćmielowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzechowie i obecnie przy ODS „Malwa”
w Ostrowcu Św.
-Bardzo dobrze współpracuje się nam z kierowniczką „Malwy” Iwoną Wiewiórą-mówi A. Jakubowski.- A myślę, że pani kierowniczka też ma z nas pożytek-dodaje z uśmiechem.
Mimo upływu lat zespół nadal jest popularny. Nie narzeka na brak propozycji gry na weselach, festynach. Z powodzeniem występuje na Prezentacjach Kapel Weselnych organizowanych w Opatowie. Nie odmawia także udziału w imprezach charytatywnych.
-Z satysfakcją słucham w programach telewizyjnych naszych piosenek w wykonaniu innych wykonawców-dodaje A. Jakubowski.- To znak, że zostawiliśmy jakiś ślad w historii tego rodzaju muzyki.
Ślad ten pozostał także w muzycznych sercach miłośników muzyki biesiadnej, weselnej i disco dance, których zapewne nie brakuje, choć nie wszyscy się do tego przyznają, za to świetnie przy niej się bawią.
Dodane: 2006-07-31, 13:27:56. Autor: W. Frańczak.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie

Hosting
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@ostrowiec-sw.pl