Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Manifestacja zamiast strajku
Gorąca atmosfera w MPK
Atmosfera w ostrowieckim MPK jest równie gorąca jak temperatura powietrza w ostatnim tygodniu. Pracownicy miejskiej spółki nie wiedzą, co mają robić dalej, a zarząd z dniem 1 lipca likwiduje dowożenie ich do pracy.

Już blisko miesiąc trwa dyskusja związkowców z zarządem spółki, prezydentem oraz radnymi. Nie udało się jak na razie osiągnąć porozumienia, pracownicy MPK są coraz bardziej zdenerwowani i nie wykluczają wprowadzenia ostrzejszej formy protestu w walce o miejsca pracy.
- Pierwsze założenia, aby iść w kierunku ustalenia wizji rozwoju przedsiębiorstwa były dobre i za tą koncepcją skłaniali się też przedstawiciele klubów radnych. Obecnie pojawiły się jednak rozbieżności, jak ma to wyglądać. Tak naprawdę nie wiemy, co mamy przekazywać załodze, która jest wzburzona i zmęczona sytuacją. Jeśli nam prezydent przedstawia inną koncepcję i zarząd inną, to coś jest nie tak. Dlatego chcemy się spotkać z panem prezydentem, aby osobiście przedstawić mu nasz plan rozwoju firmy - mówi Tadeusz Relikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w MPK.
Jeśli spotkanie z prezydentem nie przyniesie rezultatów, to związkowcy najprawdopodobniej zorganizują manifestację, choć wcześniej zapowiadali strajk.
- Nie chcemy w to mieszać społeczeństwa. Być może wykrzyczymy nasze niezadowolenie - dodają związkowcy.
Pewne nadzieje związkowcy wynieśli jednak ze spotkaniu z dyrektorem MZK w Starachowicach. Ta spółka z sąsiedniego miasta dość szybko podźwignęła się z kryzysu i zatrudnia obecnie o 20 osób więcej niż wtedy, gdy miała kłopoty.
- MZK w Starachowicach zatrudnia około 170 osób. Starachowice są przecież mniejsze od Ostrowca, a tam funkcjonowanie transportu publicznego najwidoczniej jest opłacalne - mówi dalej Tadeusz Relikowski.
Pracownicy MPK nie ukrywają, że zmęczeni są już całą sytuacją. Boją się kolejnych zwolnień. Dlatego też ciągle konsultują się ze związkami w Ostrowcu i Kielcach.
- Zakończona została kontrola w MPK. Prezydent przekazał mi protokół pokontrolny. Zapoznam się z przedstawioną sytuacją i przekażę ten protokół dalej - mówi Krzysztof Grabowiec, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Ostrowcu.
W ubiegłym tygodniu ze względów ekonomicznych na ręce związków wpłynęło kolejne pismo od zarządu spółki, w którym informuje się załogę, że od 1 lipca nie będzie już odwozu pracowników.
- Temat ten miał być jeszcze poruszony, ale nikt z nami nie skonsultował tej decyzji. W tym momencie nie wiemy, czy nasi kierowcy znajdą sobie przez te dwa tygodnie transport do pracy. Nie wszystkich stać na własny samochód - dodał Tadeusz Relikowski.
Dodane: 2010-06-14, 15:27:13. Autor: K. Tomala.

Waszym zdaniem:

Skomentuj


Dodano: 2010-06-15, 21:45:13. Przez: Antyzwiązkowiec, IP: 77.253.119.237
Jak świetnie być związkowcem i tylko wymagać i tylko podburzać załogę. Coś trzeba robić aby wygrać kolejne wybory np. wprowadzić spór zbiorowy i załatwić kierowcą chusteczki dla niemowląt!! Świetny sposób ratowania spółki!!


Dodano: 2010-06-17, 09:44:24. Przez: olek, IP: 79.185.23.197
Mam 5 km do pracy, jeżdżę rowerem. Niewielu pracodawców dowozi pracowników do pracy i odwozi do domu za darmo. Niewielu pracodawców również pozwala bezpłatnie jeździć rodzinie pracownika swoim środkiem transportu. Nikt mnie nie pyta czy mam jak dojechać czy nie, a poniekąt ze względu na brak możliwości dojazdu MPK jeżdżę rowerem...


Dodano: 2010-06-21, 12:17:37. Przez: Obiektywny, IP: 79.190.146.74
Drogi ANTYZWIĄZKOWCZE! Załogi, którą czekają zwolnienia, nikt nie musi podburzać! Pewnie, że ta załoga może siedzieć cicho i w milczeniu przyglądać się, jak firma z niemal 55-letnią tradycją stacza się po równi pochyłej, za obopólną zgodą Zarządu i Urzędu Miasta. Przydałoby się minimum obiektywizmu!

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie

Hosting
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@ostrowiec-sw.pl