Wiadomo¶ci ¦więtokrzyskie
Kategoria: Wszystkie | Temat tygodnia | Aktualności | Ostrowiec | Powiat ostrowiecki | Powiat opatowski | Wywiad | Oświata i kultura | Relacje i reportaże | Sport | Felieton
Chuligański wybryk, czy zaplanowana kradzież?
Hieny na cmentarzu w Szewnie
Zaniepokojeno mieszkańcy usiłowali dowiedzieć się co wydarzyło się na cmentarzu.
Nieznani sprawcy z wtorku na środę zbezcześcili zwłoki na cmentarzu parafialnym w Szewnie. Uszkodzili kilkanaście grobowców, otworzyli je i splądrowali. Na jednym pozostawili otwarta trumnę ze zwłokami kobiety, na innym gronie leżał żuchwa nieboszczyka. Tak makabrycznej historii nie pamiętają najstarsi mieszkańcy Szewny. Na cmentarzu parafialnym doszło do okropnego aktu wandalizmu, którego przyczyn nie jest w stanie wytłumaczyć ani policja, ani też ci których rodzinne groby zostały zniszczone.

Makabryczne odkrycie
Z wtorku na środę nieznani sprawcy zdewastowali kilkanaście pomników. Na jednym z nich pozostawili otwartą trumnę ze zwłokami kobiety. Na innym grobowcu leżała żuchwa nieboszczyka. Jednym z pierwszych, który ujrzał scenę jak z horrorów był administrator szewieńskiego cmentarza.
- We wtorek wieczorem robiłem obchód po cmentarzu. Nikogo podejrzanego nie zauważyłem. Musiało się to wydarzyć w nocy- relacjonuje Wiesław Kolasa.- W środę rano dostałem informację od mieszkańca Szewny, że są uszkodzone grobowce. Poszedłem niezwłocznie na cmentarz i zobaczyłem kilkanaście uchylonych grobów. Rzeczywiście wyglądało tak, jakby ktoś próbował wejść do środka. Na jednym z nich stała otwarta trumna. Nie wiem czy w pozostałych grobowcach też otwierano trumny, nie chciałem niczego dotykać zanim nie przyjedzie policja.
Ostrowiecka policja natychmiast zamknęła nekropolię i zabezpieczyła zdewastowane groby.
- Zostaliśmy powiadomieni przed godziną 10. Znaleźliśmy 13 grobów, które były najprawdopodobniej otwierane. Nie wiemy jeszcze czy nastąpiła penetracji. Trudno również mówić o motywach działania przestępców, jaki mieli cel. Nie wiemy ile grobów zostało zniszczonych przez sprawców, ile jest uszkodzonych ze względu na upływ czasu- wyjaśniał kilka godzin po zdarzeniu Rafał Pietrkiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św.
Zabezpieczaniem terenu i zbieraniem śladów zajęła się ekipa dochodzeniowa z Komendy Wojewódzkiej Policji.
Nowe fakty
Trwające kilka godzin ustalenia kieleckich policjantów rzuciły światło na tą bulwersującą sprawę. Oględziny miejsca przestępstwa przyniosły nowe fakty.
- Naruszonych zostało czternaście grobowców- powiedział Rafał Pietrkiewicz.- W co najmniej czterech przestępcy dostali się do trumien. Trumny były otwarte, w jednym przypadku na pewno wyjęto ją i wrzucono z powrotem. Ciała były poprzemieszczane.
Pytań o motywy strasznego czynu jest wiele. Ostrowiecka policja próbuje ustalić kto i dlaczego zdewastował groby, zbezcześcił ciała zmarłych. Nadal nie wiadomo, czy na cmentarzu grasowali chuligani, którzy pod wpływem alkoholu, narkotyków zabawiali się w tak makabryczny sposób. Policja nie wyklucza także, że bestialskiego czynu dokonali złodzieje kosztowności, którzy chcieli ograbić zwłoki z biżuterii i złotych zębów. Raczej mało prawdopodobna jest wersja, by na szewieńskim cmentarzu swoje rytuały odprawiali sataniści. Ci zazwyczaj malują znaki graficzne na grobach bądź niszczą krzyże.
Szok i oburzenie
Informacja o zdewastowaniu grobowców bardzo szybko obiegła Szewnę. Zaniepokojeni mieszkańcy przyjeżdżali by naocznie przekonać się, że spokój ich najbliższych nie został zakłócony. Policja zakazał wejścia na cmentarz do czasu zakończenia prac przez ekipę dochodzeniową z Kielc. Ludzie z niepokojem czekali na pozwolenie na wejście na cmentarz i komentowali to, co się stało. Wiele osób, które przypadkowo przyszło odwiedzić groby zmarłych z niedowierzaniem słuchało o tym straszliwym wydarzeniu. Zszokowany zajściem był również proboszcz miejscowej parafii ksiądz Jan Butryn.
- W środę rano otrzymałem informację, że dokonano profanacji kilkunastu starych grobowców. Poszedłem na cmentarz i rzeczywiście przy jednym była trumna wyciągnięta i otwarta. Sami policjanci mówili, że nie spotkali się z czymś takim. Nie mieli do czynienia z takim wypadkiem. To jest szokujące, zupełne zdziczenie. Kto mógł się dopuścić takiego czynu- pytał kapłan.- Owszem zdarzały się sytuacje, że kradli metalowe ozdoby z grobów, ale takiej profanacji jeszcze nie było.
Szewieńska nekropolia jest najstarszą w powiecie ostrowieckim. Spoczywają na niej uczestnicy Powstania Styczniowego, pochowany jest również długoletni duszpasterz szewieńskiej parafii- ksiądz Marcin Popiel.
Kilka miesięcy temu nieznani sprawcy zdewastowali groby na cmentarzu parafialnym w Bodzechowie. Nie ośmieli się jednak otworzyć grobowców i splądrować trumien.
Dodane: 2009-07-27, 18:29:55. Autor: G. Misiewicz.

Waszym zdaniem:

Skomentuj

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wiadomości Świętokrzyskie

Hosting
© Wiadomości Świętokrzyskie 2005
"Informacja i Wiedza" sp. z.o.o.
27-400 Ostrowiec Św., os. Słoneczne 14
tel/fax: (0-41) 263 10 01
e-mail: wiadomoscisw@ostrowiec-sw.pl